Διεθνές Αρχαιολογικό Συνέδριο στη Ρόδο

ΑρχαιολόγοιΔιεθνές επιστημονικό συνέδριο για το αρχαιολογικό έργο στα νησιά του Αιγαίου, θα πραγματοποιηθεί την επόμενη εβδομάδα στη Ρόδο.

Διοργανώνεται από το Αρχαιολογικό Ινστιτούτο Αιγαιακών Σπουδών σε συνεργασία με την Περιφέρεια νοτίου Αιγαίου, το υπουργείο Πολιτισμού και τη Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής.

Οι εργασίες του θα ξεκινήσουν την Πέμπτη 28 Νοεμβρίου στο Επιμελητήριο Δωδεκανήσου και θα ολοκληρωθούν την Κυριακή 1 Δεκεμβρίου.
Η τελετή έναρξης θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 27 του μήνα στο παλάτι του μεγάλου Μαγίστρου.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των εργασιών έχει ως εξής:

Τετάρτη 27 Νοεμβρίου  
Παλάτι Μεγάλου Μαγίστρου, Μεσαιωνική Πόλη Ρόδου
18.30-19.00 Προσέλευση συνέδρων
19.00-19.40 Χαιρετισμοί
19.40-20.00 Κόμβου Μ., Έργα πολιτισμού στο Αιγαίο και συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα
20.00-21.15 Δεξίωση
21.15-22.00 Μουσική εκδήλωση της Πειραματικής Χορωδίας και της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του Δημοτικού Οργανισμού Πολιτισμού-Αθλητισμού Ρόδου (ΔΟΠΑΡ)

Πέμπτη 28 Νοεμβρίου
Αίθουσα Επιμελητηρίου Δωδεκανήσου
(Γρηγορίου Λαμπράκη 8, Ρόδος)
α΄ συνεδρία ΔωΔΕκανησα
Προεδρείο: I. Παπαχριστοδούλου, Ν. Βαλάκου
09.00-9.15 Φιλήμονος Μ., Από το έργο της ΚΒ΄ Εφορείας Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων κατά τη δεκαετία 2001-2011

09.15-9.30 Μαρκέτου Στ., Φαρμακίδου Ε., Χαλκίτη Μ., Σωστικές ανασκαφές στην Ιαλυσό: η αποκάλυψη μίας μεγάλης Μεσοχαλκής και Υστεροχαλκής πόλης στο Αιγαίο
09.30-9.45 Στεφανάκης Μ., Πατσιαδά Β., Η αρχαιολογική έρευνα στην Κυμισάλα Ρόδου: 2006-2013
09.45-10.00 Τριανταφυλλίδης Π., Η αρχαιολογική έρευνα στο παρροδιακό ιερό του Αταβυρίου Διός

10.00-10.15 Μπαϊράμη Κ., Ανασκαφή πλατείας Αργυροκάστρου στη Μεσαιωνική Πόλη της Ρόδου
10.15-10.30 Κοσμά Α., Σταλίδης Γ., Ανασκαφική έρευνα στον «Μόλο των Μύλων» της Ρόδου
10.30-10.45 Γιακουμάκη Χ., Η ανασκαφική έρευνα στην οικία Djem (Τζεμ) στη Μεσαιωνική Πόλη της Ρόδου και η συμβολή της στην ανασύσταση της αρχαίας οδού Ρ 31
10.45-11.00 Διάλειμμα

Β΄ συνεδρία ΔωΔΕκανησα
Προεδρείο: Μ. Παναγιωτίδη-Κεσίσογλου, Αικ. Δελαπόρτα
11.00-11.15 Τρανταλίδου Κ., Κατανάλωση ζωικών αγαθών στη Ρόδο της 2ης χιλιετίας π.Χ.
11.15-11.30 Μαχαίρα Β., Το πρόγραμμα μελέτης και δημοσίευσης των ελληνιστικών γλυπτών της Ρόδου. Παρατηρήσεις και επί μέρους συμπεράσματα
11.30-11.45 Δρελιώση Α., Επιγραφές Ρόδου και μικρών νησιών της Δωδεκανήσου: εργασίες αρχειοθέτησης, φύλαξης και προβολής από την ΚΒ΄ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων

11.45-12.00 Μιχαλάκη-Κόλλια Μ., Αρχαιολογικές θεματικές διαδρομές στην πόλη της Ρόδου. Μελέτες και προτάσεις
12.00-12.15 Μπίθα Ι., Το Ευρετήριο Βυζαντινών Τοιχογραφιών Ελλάδος στα Δωδεκάνησα
12.15-12.30 Μανούσου-Ντέλλα Κ., Κασέρη Β., Μελέτες και έργα ολοκληρωμένης αποκατάστασης των επιθαλάσσιων οχυρών της πόλης της Ρόδου
12.30-12.40 Διάλειμμα

γ΄ συνεδρία ΔωΔΕκανησα
Προεδρείο: Ν. Σταμπολίδης, G. Rocco
12.40-12.55 Χριστοπούλου Β., Νεκροταφείο της Πρωτοχαλκής ΙΙ περιόδου στη Μεσαριά της νήσου Κω
12.55-13.10 Κοκκορού-Αλευρά Γ., Ανασκαφή στο ιερό του Απόλλωνα της αρχαίας Αλάσαρνας (σύγχρονη Καρδάμαινα) της Κω

13.10-13.25 Καλοπίση-Βέρτη Σ., Παναγιωτίδη-Κεσίσογλου Μ., Ανασκαφικά ευρήματα από τον οικισμό της παλαιοχριστιανικής περιόδου στην Αλάσαρνα της Κω: η πρόοδος της έρευνας
13.25-13.40 Baldini I., Archaeological researches on Early Byzantine Kos
13.40-13.55 Γερασκλή Ε., Ανασκαφή σε τμήμα κτηρίου βόρεια της βασιλικής της Αγίας Βαρβάρας στην Καρδάμαινα της Κω

13.55-14.10 Δημάκης Ν., Λύχνοι από το ιερό του Απόλλωνα στην αρχαία Αλάσαρνα της Κω: μια πρώτη παρουσίαση
14.10-14.25 Μηλίτση-Κεχαγιά Ε., Οι μαρμάρινοι άμβωνες των παλαιοχριστιανικών βασιλικών της Κω. Τυπολογική και μορφολογική ανάλυση
14.25-14.40 Συζήτηση

Δ΄ συνεδρiα ΕΥρωπαΪκα σΥγΧρηματοΔοτοΥμΕνα
προγραμματα: ΔωΔΕκανησα
Προεδρείο: M. Φιλήμονος, Γ. Καρυδάκης
17.00-17.15 Μαργιέ Α., Παπαϊωάννου Δ., Αποκατάσταση και ανάδειξη αρχαιολογικού χώρου Καμίρου Ρόδου

17.15-17.30 Πατσιαδά Β., Αρχαιολογικός χώρος Καμίρου. Προβλήματα της αρχαιολογικής έρευνας
17.30-17.45 Κανίνια Ε., Χαπίπη Χ., Στερέωση και ανάδειξη αρχαίου οικισμού στη Βρουλιά νότιας Ρόδου
17.45-18.00 Σαραντόπουλος Δ., Τσίποτας Δ., Σαραντίδης Κ., Τριανταφυλλίδης Π., Διαμόρφωση και ανάδειξη ιερού Ερεθιμίου Απόλλωνος στον Θεολόγο Ρόδου

18.00-18.15 Ντέλλας Γ., Κοτλίδα Δ., Στάης Β., Αποκατάσταση ετοιμόρροπων και επικίνδυνων τμημάτων του Παλατιού του Μεγάλου Μαγίστρου στη Μεσαιωνική Πόλη της Ρόδου
18.15-18.30 Ντέλλας Γ., Σχοινοχωρίτης Κ., Παπαμιχαήλ Γ., Παπανικολάου Π., Νικολαΐδου Π., Αποκατάσταση διατηρητέου νεοκλασικού σχολείου Μεσαιωνικής Πόλης της Ρόδου και μετατροπή του σε πολιτιστικό-εκπαιδευτικό κέντρο

18.30-18.45 Ζερλέντης Μ., Μιχαηλίδου Μ., Πατατούκος Σ., Χαλβαντζή Φ., Αποκατάσταση του μοναστηρίου του Αγίου Γεωργίου του Βουνού στο Καστελλόριζο
18.45-19.00 Διάλειμμα

Ε΄ συνεδρiα ΕΥρωπαΪκα
σΥγΧρηματοΔοτοΥμΕνα
προγραμματα: κΥκΛαΔΕσ,
σκΥροσ
Προεδρείο: Φ. Ζαφειροπούλου, Κ. Τσάκος
19.00-19.15 Ντούμας Χ., Ανάδειξη και προστασία του αρχαιολογικού χώρου Ακρωτηρίου Θήρας
19.15-19.30 Ευσταθίου Μ., Μπίτης Γ., Διαμόρφωση-ανάδειξη αρχαιολογικού χώρου Αρχαίας Θήρας

19.30-19.50 Μαρθάρη Μ.
α. Το έργο της διαμόρφωσης και ανάδειξης του αρχαιολογικού χώρου Σκάρκου Ίου. β. Το έργο της διαμόρφωσης και ανάδειξης του αρχαιολογικού χώρου Φυλακωπής Μήλου
19.50-20.05 Πάντου Π., Κουτσουμπού Μ., Παπαδοπούλου Ρ., Το αρχαίο θέατρο Μήλου: παλιές ιστορίες και νέα δεδομένα

20.05-20.20 Σημαντώνη-Μπουρνιά Ε., Πανάγου Τ., Μαυροκορδάτου Δ., Η Καρθαία και ο πύργος της Αγίας Μαρίνας στην Κέα: μια προσπάθεια ένδεκα χρόνων (2002-2013)
20.20-20.35 Δελαπόρτα Αικ., Τσάφου Μ., Η αναστήλωση της Παναγίας Ορφανής και του Ταξιάρχη στα Μονοΐτσια Νάξου στο πλαίσιο του ΕΣΠΑ
20.35-20.50 Σακελλάκου Χ., ʼγιος Νικόλαος Βάνης στην Τήνο. Επισκευή και αποκατάσταση καθολικού και τράπεζας

20.50-21.05 Ρωμάνου Χ., Μπονάτσος Σ., Εργασίες προστασίας, συντήρησης και ανάδειξης του οχυρωμένου προϊστορικού οικισμού στο Παλαμαρίου της Σκύρου (Γ΄ ΚΠΣ, ΕΣΠΑ)
21.05-21.20 Συζήτηση

Παρασκευή 29 Νοεμβρίου
α΄ συνεδρiα ΔωΔΕκανησα
Προεδρείο: Γ. Κοκκορού-Αλευρά, Ι. Baldini
08.45-9.00 Γεωργιάδης Μ., The stone tools from the Neolithic and EBA sites in the Dodecanese: an assessment

09.00-9.15 Palmieri M.G., Categorie di età nelle sepolture infantili nella necropoli del “Serraglio” di Kos. Alcuni risultati preliminari
09.15-9.30 Ehrhardt W., Αρχαιολογικό ερευνητικό πρόγραμμα στο Ασκληπιείο της Κω
09.30-9.45 Τσούλη Χ., Βαθμιδωτές επιστέψεις ταφικών (;) μνημείων από την Κω: ένας ιδιόμορφος τύπος μνημείων του αιγαιακού χώρου

09.45-10.00 Πουπάκη Ειρ., Τα αρχαία λατομεία μαρμάρου της Κω και η διάδοση του κωακού μαρμάρου κατά την αρχαιότητα: τα αποτελέσματα της πρόσφατης έρευνας
10.00-10.15 Rocco G., La Stoa orientale dei quartieri del Porto a Kos
10.15-10.30 Livadiotti M., Le terme Centrali di Kos: nuovi dati per la ricostruzione
10.30-10.45 Mazzilli G., Standardizzazione costruttiva del cantiere ecclesiastico a Kos in età giustinianea: materiali e forme della decorazione architettonica. Nota preliminare

10.45-11.00 Διάλειμμα
Β΄ συνεδρiα ΕναΛιΕσ ΕρΕΥνΕσ (κΥκΛαΔΕσ – ΔωΔΕκανησα)
Προεδρείο: A. Farnoux, O. Π. Βαβατσιούλας
11.00-11.15 Δελλαπόρτα Αικ., Υποβρύχιες έρευνες βαθέων υδάτων στο ανατολικό Αιγαίο για τη χαρτογράφηση ναυαγίων
11.15-11.30 Αργύρη Ξ., Κουτσουφλάκης Γ.Β., Αρχαία ναυάγια από τον θαλάσσιο χώρο της Μακρονήσου

11.30-11.45 Κουτσουφλάκης Γ.Β., Ενάλια αρχαιολογική έρευνα στον εμπορικό λιμένα της Ρόδου
11.45-12.00 Μαζαράκης-Αινιάν Α., Χερσαίες και ενάλιες ανασκαφικές έρευνες στην αρχαία πόλη της Κύθνου
12.00-12.10 Διάλειμμα

γ΄ συνεδρiα κΥκΛαΔΕσ
Προεδρείο: A. Μαζαράκης-Αινιάν, Β. Παππά
12.10-12.25 Παπαγγελοπούλου Θ., Αρχαιότητες της Κύθνου. Παλαιά και νέα ευρήματα
12.25-12.40 Τελεβάντου Χ., Ο νεολιθικός οικισμός του Στρόφιλα στην ʼνδρο
12.40-12.55 Δωρή Ε., Μιχαηλίδης Μ., Κοντογιάννης Ν., Πάλλης Γ., Τσιμπούκης Γ., Amin A., Αρβανίτη Σ., Μπαρμπαρίτσα Ε., Τσάκα Κ., Γεωργίου Α., Φωτούχου Μ., Στρατή Ειρ., Έρευνα και ανασκαφές στο Επάνω Κάστρο ʼνδρου

12.55-13.10 Μαρθάρη Μ., Παναγία η Αντιλαλούσα. Ένας άγνωστος προϊστορικός, οχυρωμένος οικισμός στη Γυάρο
13.10-13.25 Farnoux A., Οι εργασίες της Γαλλικής Σχολής Αθηνών στη Δήλο
13.25-13.40 Κουράγιος Γ., Θέση Μάντρα Δεσποτικού: οι νέες έρευνες και η προσπάθεια ανάδειξης του αρχαϊκού ιερού

13.40-13.55 Ραπτόπουλος Σ., Λεπτοφυής κεραμική («fine-wares») των αυτοκρατορικών ρωμαϊκών χρόνων από τη Μήλο: το ζήτημα της παραγωγής κεραμικής που προορίζεται ως «συνοδό φορτίο» του κυρίου εξαγώγιμου προϊόντος
13.55-14.10 Βόγκλη Μ., Κατακόμβες Μήλου: νεότερα ανασκαφικά δεδομένα (2008-2009)
14.10-14.25 Συζήτηση
15.30-17.00 Ξενάγηση στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ρόδου

Δ΄ συνεδρiα ΕΥρωπαΪκα
σΥγΧρηματοΔοτοΥμΕνα
προγραμματα: σαμοσ,
ικαρια, κωσ
Προεδρείο: W.D. Niemeier, Oυρ. Κουκά
17.15-17.30 Βιγλάκη-Σοφιανού Μ., Το αρχαιολογικό έργο στη Σάμο και την Ικαρία (Γ΄ ΚΠΣ, ΕΣΠΑ)

17.30-17.45 Μαυρίκου Ε., Ο πύργος του Λυκούργου Λογοθέτη στο Πυθαγόρειο της Σάμου: η αποκατάσταση του μνημείου και η λειτουργία του ως αρχαιολογικού μουσείου
17.45-18.00 Παπανικολάου Ε., Αποστόλου Α., Πικιώνης Δ., Μαρκοστάμος Ο., Τριανταφυλλίδης Π., Αρχαιολογικός περίπατος πόλεως Κω: ανάδειξη μνημείων δεύτερης στάσης περιπάτου

18.00-18.15 Σιδερής Γ., Αρχαιολογικός περίπατος πόλεως Κω: λειτουργική ενοποίηση αρχαιολογικών χώρων πόλης Κω (1η φάση)
18.15-18.30 Ζαρίφης Ν., Συντήρηση και αποκατάσταση Αρχαιολογικού Μουσείου Κω
18.30-18.45 Γρηγοριάδου Θ., Καζάνης Σ., Μαρκέτου Στ., Ρούσσου Ε., Χαλκίτη Μ., Αρχαιολογικό Μουσείο Κω: η εξέλιξη της επανέκθεσης
18.45-19.00 Διάλειμμα
19.00-19.30 Ανακοινώσεις τοίχου

Ε΄ συνεδρiα ΕΥρωπαΪκα
σΥγΧρηματοΔοτοΥμΕνα
προγραμματα: ΔωΔΕκανησα
Προεδρείο: Ε. Σημαντώνη-Μπουρνιά, Μ. Στεφανάκης
19.30-19.45 Ψαρρή Γ., Κακακιού Κ., Σιναμίδης Ι., Συντήρηση και αποκατάσταση της Ιεράς ΣταυροπηγιακήςΜονής του ΑρχαγγέλουΜιχαήλ Ρουκουνιώτη στη Σύμη

19.45-20.00 Παλαιολόγου Σ., Διακομανώλη Μ., Στερέωση αρχαίου οικισμού στο Χωριό Χάλκης
20.00-20.15 Αποστόλου Α., Αναστήλωση και ανάδειξη της αρχαίας ακρόπολης της Νισύρου
20.15-20.30 Δασακλή Ν., Κουγιός Δ., Σιδηρόπουλος Φ., Το έργο της συντήρησης των εκθεμάτων στο νέο Αρχαιολογικό Μουσείο Νισύρου

20.30-20.45 Καμάρας T., Κοψιάς Ν., Τζατζάκης Σ., Σαραντίδης Κ., Τριανταφυλλίδης Π., Διαμόρφωση και ανάδειξη αρχαίου οχυρού στη θέση Καστράκι και η ανέγερση του νέου Διαχρονικού – Θεματικού Αρχαιολογικού Μουσείου στο ακριτικό Αγαθονήσι
20.45-21.00 Συζήτηση

Σάββατο 30 Νοεμβρίου
α΄ συνεδρiα κΥκΛαΔΕσ
Προεδρείο: Χρ. Ντούμας, Μ. Μαρθάρη
08.45-9.00 Μαυρίδης Φ., Η Νεότερη Νεολιθική περίοδος στις Κυκλάδες. Τα δεδομένα από έργα προστασίας και ανάδειξης αρχαιολογικών χώρων με έμφαση στα σπήλαια
09.00-9.15 Τζαχίλη Ί., Σμπόνιας Κ., Παλυβού Κλ., Σαρρής Α., Νέες έρευνες στη Θηρασία (2007-2013)

09.15-9.30 Ευσταθίου Μ., Νεκροταφείο αρχαίας Οίας. Ανασκαφική έρευνα στο οικόπεδο Καθολικής Επισκοπής Θήρας-Κρήτης-Σύρου στο Καμάρι Θήρας
09.30-9.45 Ζαφειροπούλου Φ., Μελετώντας τον γεωμετρικό οικισμό της Δονούσας
09.45-10.00 Λεγάκη Ειρ., Μαυροειδόπουλος Μ., Αρχαιολογικές έρευνες και εργασίες στη Νάξο και τις Μικρές Κυκλάδες 2006-2013

10.00-10.15 Renfrew C., Φιλανιώτου Ό., Brodie Ν., Γαβαλάς Γ., Boyd M., Έρευνες στην Κέρο και στο Δασκαλιό 2006-2008. Ανασκαφή της Βρετανικής Αρχαιολογικής Σχολής στην Αθήνα
10.15-10.30 Hilditch J., Knappett C., Nikolakopoulou I., Aegean islands under the microscope: current work on ceramic fabrics and technologies in the Cyclades and beyond
10.30-10.45 Παπαδοπούλου Ζ., Πρόσφατες αρχαιολογικές έρευνες στην Αντίπαρο
10.45-11.00 Διάλειμμα

Β΄ συνεδρiα κΥκΛαΔΕσ
Προεδρείο: Λ. Παλαιοκρασσά, Α. Βλαχόπουλος
11.00-11.15 Γαβαλάς Γ., Ο λιμήν της Μινώας Αμοργού κατά τη ρωμαϊκή περίοδο: μαρτυρίες από σωστικές ανασκαφές
11.15-11.30 Παππά Β., Το Αιγαίο από τους ελληνιστικούς στους ρωμαϊκούς χρόνους. Η μαρτυρία της κεραμικής από την Αμοργό

11.30-11.45 Καρναβά Α., Κόλλια Ε., Αγροτική εγκατάσταση με ελαιοτριβείο της κλασικής/ελληνιστικής εποχής στη θέση Φώτη Βρόσκοπου Κέας
11.45-12.00 Βαβατσιούλας Ο., Η Καθολική Μητρόπολη στην πρωτεύουσα του Δουκάτου του Αρχιπελάγους. Η οικοδομική ιστορία της
12.00-12.15 Καρδάση Α., Θησαυρός ενετικών νομισμάτων από τη Νάξο

12.15-12.30 Βαβατσιούλας Ο., Οικονομοπούλου Ε., Χριστοδούλου Π., Αξιοποίηση σύγχρονων εργαλείων για τη διαχείριση πολιτιστικού αποθέματος στην Εφορεία Νεωτέρων Μνημείων Αττικής (& Βοιωτία, Εύβοια, Κυκλάδες)
12.30-12.40 Διάλειμμα

γ΄ συνεδρία ΔωΔΕκανησα
Προεδρείο: W. Ehrhardt, Π. Τριανταφυλλίδης
12.40-12.55 Βλαχόπουλος Α., Βαθύ Αστυπάλαιας: ένα διαχρονικό παλίμψηστο ανθρώπινης δραστηριότητας στο νησιωτικό Αιγαίο
12.55-13.10 Hillson S., Human remains from the Kylindra and Katsalos cemeteries on the island of Astypalaia

13.10-13.25 Νικολακοπούλου Ειρ., Η Τήλος κατά την Εποχή του Χαλκού
13.25-13.40 Φαρμακίδου Ε., Νημποριό Σύμης: ανασκαφή στον παλαιοχριστιανικό οικισμό και τεκμηρίωση της ελληνιστικής και ρωμαϊκής φάσης του
13.40-13.55 Μουκαζή Μ., Τα αρχαιολογικά ευρήματα στο Παλαιόκαστρο Μεγίστης και στο αρχαίο οχυρό Ρω

13.55-14.15 Σαραντίδης Κ., Ανάλυση ενός αρχαίου κατασκευαστικού συστήματος στέγασης από το Καστράκι Αγαθονησίου
14.15-14.30 Συζήτηση

Δ΄ συνεδρια ΔωΔΕκανησα
Προεδρείο: Σ. Καλοπίση-Βέρτη, Μ. Μιχαηλίδου
17.00-17.15 Κάντζια-Βρατσάλη Π., Πολύτιμα ευρήματα από τις ανασκαφικές έρευνες κατά τη διάνοιξη της νέας Περιμετρικής οδού της πόλης της Ρόδου
17.15-17.30 Χριστοδουλίδης Ν., Μαρμάρινη ελληνιστική, γυναικεία κεφαλή αγαλματιδίου με χρώματα από τη Ρόδο

17.30-17.45 Ζάρρας Ν., Παλαιοχριστιανικές θέσεις και ευρήματα στην ευρύτερη περιοχή της Κυμισάλας Ρόδου. Μια πρώτη παρουσίαση
17.45-18.00 Παπανικολάου Π., Αρχαιολογική έρευνα και ιστορική μαρτυρία: η περίπτωση του ναού του Αγίου Ιωάννη στο Collachium της Μεσαιωνικής Πόλης της Ρόδου
18.00-18.15 Κατσιώτη Α., Μαστροχρήστος Ν., Αμφίγραπτη εικόνα Παναγίας Ελεούσας/Σταύρωσης από τη Λάρδο της Ρόδου

18.15-18.30 Κεφαλά Κ., Χορηγία και μνημειακή ζωγραφική στην Πάτμο κατά τον 17ο αιώνα
18.30-18.45 Γεωργαλλή Μ.-Χ., Ψαρρή Π., Ενεργοί ιστορικοί διατηρητέοι οικισμοί εντός οριοθετημένων αρχαιολογικών χώρων στο νοτιοανατολικό Αιγαίο: τα παραδείγματα της Μεσαιωνικής Πόλης και της Λίνδου Ρόδου
18.45-19.00 Διάλειμμα

Ε΄ συνεδρiα ΕΥρωπαΪκα
σΥγΧρηματοΔοτοΥμΕνα
προγραμματα: ΒορΕιο αιγαιο
Προεδρείο: Ε. Γερούση, Α. Ματθαίου
19.00-19.15 Λούπου Α.-Χ., Ρούγγου Κ., Δουλουμπέκης Ν., Κοσσυφίδου Γ., Νέα ευρήματα από το αιολικό ιερό στην Κλοπεδή Λέσβου στο πλαίσιο των εργασιών του ΕΣΠΑ

19.15-19.30 Φιλανιώτου Ό., Μελέτες και διαμορφώσεις αρχαιολογικών χώρων της Λέσβου
19.30-19.45 Λούπου Α.-Χ., Ταμπακοπούλου Γ., Εργασίες ανάδειξης στο Κάτω Κάστρο Μυτιλήνης: νέα δεδομένα και προοπτικές
19.45-20.00 Καββαδία Α., Νέα μουσεία σε Χίο και Σάμο στο πλαίσιο του Γ΄ ΚΠΣ

20.00-20.15 Φαϊτάκη Σ., Η αποκατάσταση του ναού Αγίου Ιωάννη στις Ροβιές Μεστών Χίου
20.15-20.30 Βαλάκου Π., Κάστρο της Χίου: 15 χρόνια επεμβάσεων αποκατάστασης και ανάδειξης

20.30-20.45 Βάσση Ο., Η επανάχρηση του οθωμανικού λουτρού (χαμάμ) στο Κάστρο της Χίου
20.45-21.00 Συζήτηση
21.30-10.15 Μουσική εκδήλωση στο Κατάλυμα της Ισπανίας -Μεσαιωνική Πόλη Ρόδου

Κυριακή 1 Δεκεμβρίου
α΄ συνεδρία ΒορΕιο αιγαιο
Προεδρείο: Ό. Φιλανιώτου, Ό. Βάσση
09.00-9.15 Κουκά Ουρ., Η προϊστορική κατοίκηση στο Ηραίον Σάμου: οι ανασκαφές 2009-2013 βόρεια της Ιεράς Οδού

09.15-9.30 Neimeier W.-D., Οι απαρχές του ιερού της Ήρας στη Σάμο
09.30-9.45 Henke J.-M., New excavations in the altar area of the sanctuary of Hera on Samos. The archaic layers
09.45-10.00 Μενελάου Σ., A preliminary petrographic analysis of the Early Bronze Age II late – III pottery from the Heraion on Samos: towards a compositional, technological and provenance understanding
10.00-10.15 Τσαρδάκα Δ., Ιερά και χώροι λατρείας στην αρχαία πόλη της Χίου: στοιχεία από τις σωστικές ανασκαφές της Κ΄ ΕΠΚΑ μεταξύ των ετών 2004-2012
10.15-10.30 Φινφίνη Μ., Εργαστήριο παραγωγής μικρογραφικών αγγείων των ελληνιστικών χρόνων στη Χίο
10.30-10.45 Διάλειμμα
Β΄ συνεδρια ΒορΕιο αιγαιο – κΥκΛαΔΕσ
Προεδρείο: Π. Λ. Βοκοτόπουλος, Α. Καββαδία
10.45-11.00 Μαλούχου Γ., Ματθαίου Α., Οι επιγραφές της Χίου
11.00-11.15 Παπαδοπούλου, Ζ., Οι επιγραφές της Πάρου
11.15-11.30 Kiourtzian G., Εν μέρει Εθνικός, εν μέρει Χριστιανίζων…
11.30-11.45 Ζαββού Ε., Θέμος Α., Παπαδόπουλος Γ., Επιγραφικές έρευνες στην Ανάφη
11.45-12.00 Διάλειμμα
γ΄ συνεδρια ΒορΕιο αιγαιο -Λημνοσ
Προεδρείο: Α.-Χ. Λούπου, M. Livadiotti
12.00-12.15 Coluccia L., Il Tardo Bronzo di Hepahestia a Lemnos
12.15-12.30 Καρδαμάκη Ε., Μπολώτη Τ., Κουκονήσι Λήμνου: τα πρώτα στοιχεία από τη μελέτη της μυκηναϊκής κεραμικής στον οικισμό της Εποχής του Χαλκού
12.30-12.45 Caruso D., La produzione del vino nella Lemnos alto-arcaica: I dati letterari e archeologici
12.45-13.00 Συζήτηση
13.00-13.30 Συμπεράσματα

Δεν υπάρχει μειονότητα σε Ρόδο και Κω
Σύλληψη λαθρομεταναστών στην Τήλο

Δραστηριότητα

Μοιραστείτε...

Leave a Reply